Absolute Winners

The Race was established in 1963 and became
international in 1972.

Editions of 1990, 1993, 2007, 2014 and 2021 were canceled due to adverse conditions.

So far, 51 countries from five continents took part in this competition.

There are 24 medals awarded every year,
totaling 1302 during the entire history of the Race.

Go to album

?????????
582020Ela HRBÁŇOVÁSVK
Róbert RUFFÍNISVK
572019Rebeka JANČOVÁSVK
Ivan MIZINTSEVRUS
562018Rebeka JANČOVÁSVK
Róbert RUFFÍNISVK
552017Barbora ZÍKOVÁCZE
Adam KLÍMACZE
542016Klaudia NEMCOVÁSVK
Ondřej SURKOŠCZE
532015Tereza JANČOVÁSVK
Jan OUVÍNCZE
512013Žanete GEDRALAT
Jan OUVÍNCZE
502012Kristýna PILNÁCZE
Jan OUVÍNCZE
492011Barbora PRŮDKOVÁCZE
Žan PSENNERSLO
482010Adriana JELINKOVANED
Jan STRAKACZE
472009Adriana JELINKOVANED
Jan SKOŘEPACZE
462008Valentina VOLOPICHOVÁCZE
Dreis van de BROECKEBEL
442006Valentina VOLOPICHOVÁCZE
Lucas AICHERGER
432005Pika DVORNIKSLO
Benjamin KRALITA
422004Tereza CHÁROVÁCZE
Andreas SANDERGER
412003Sara GLOBOČNIKSLO
Maciej WADRZYKPOL
402002Lana GRANDOVECSLO
Richard KIČSVK
392001Petra SABOVÁSVK
Rustam SUFIANOVRUS
382000Šárka ZÁHROBSKÁCZE
Filip TREJBALCZE
371999Veronika ZUZULOVÁSVK
Alexandr CHOROŠILOVRUS
361998Šárka ZÁHROBSKÁCZE
Filip TREJBALCZE
351997Janica KOSTELIČCRO
Piotr KACZMAREKPOL
341996Dagmar KRZYZYNSKÁPOL
Piotr KACZMAREKPOL
331995Janica KOSTELIČCRO
Ondřej BANKCZE
321994Dominika BUGNOPOL
Ivica KOSTELIČCRO
301992Karolína ŠEDOVÁCZE
Jonny ALBERTSENDEN
291991Jana ZMAJKOVIČOVÁCS
Harald PACHNERAUT
271989Spela BERGOCYUG
Jan HOLICKÝCS
261988Beata ĎURMANOVÁCS
Zlatko DUDEVCS
251987Ingrid SREITAUT
Branislav SUROVÝCS
241986Barbora BRLECYUG
Vojko LAPAJNAYUG
231985Olga KURATČENKOSU
Konstantin ČISTJAKOVSU
221984Pavlína SCHIMMEROVÁCS
Peter KUNKELACS
211983Veronika ŠARECYUG
Niko PAUKOYUG
201982Hana HOZDOVÁCS
Peter JURKOCS
191981Lea KOVÁČOVÁCS
Alfred LENERAUT
181980Claudia WERNIGAUT
Berndt SIMONLEHNERAUT
171979Claudia RIEDLAUT
Edi CLASSENAUT
161978Dita KOULOVÁCS
Peter JURKOCS
151977Eva POKORNÁCS
Robert HERMÁNEKCS
141976Ivana JANDOVÁCS
Peter ŠOLTÝSCS
131975Lenka VLČKOVÁCS
Luca DALLAPALMAITA
121974Pavla WALACHOVÁCS
Roman LOSKACS
111973Andrea ULLMANAUT
Robert JANIKOVSKÝCS
101972Ulrike WIESERAUT
Gerhard JÄGERAUT
91971Zdena SURŽINOVÁSmokovec
Bohumír ZEMANŠpindl. Mlýn
81970Ilona PIČMANOVÁHartmanice
František KOLÍNPec p. Sněž
71969Alena UHROVÁPec p. Sněž.
Dušan PORUBSKÝPec p. Sněž.
61968Marie ŠKUTHANOVÁTeplice
Otto KUREČKARH Místek
51967Alena UHROVÁPec p. Sněž.
Luboš OUPICKÝTeplice
41966Alena UHROVÁPec p. Sněž.
Vratislav ODVÁRKOLipno
31965Alena UHROVÁPec p. Sněž.
Petr ŠUDAÚstí nad Orlicí
21964Alena GLÁZROVÁPec p. Sněž.
Martin VOJTĚCHJans. Lázně
11963Miroslava KUBÍNOVÁPec p. Sněž.
Miroslav ROUSEKPec p. Sněž.